Oslava 10 let existence spolku Disway a konference na téma „Cestování bez bariér“ v libereckém Lipo.ink
Jsme moc rádi, že se nám podařilo uspořádat skvělou akci v prostorách inovačního centra Lipo.ink. Díky patří Václavu Uherovi za skvělé a svižné moderování celé konference.
Jak v úvodu poznamenala náměstkyně hejtmana a radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje, paní Květa Vinklátová, je skvělé, že se pod jednou střechou vlastně poprvé sešli lidé, kteří se mohou podělit o své zkušenosti s bezbariérovostí nejen na cestách a uvést příklady z praxe v Čechách i zahraničí. Na druhou stranu se podařilo přiblížit problematiku hendikepovaných těm, kteří v tom ještě moc neumí „chodit“.
Předsedkyně spolku Disway Jana Panáčková připomněla 10. let existence spolku Disway se vzpomínkou na jeho zakladatele, vozíčkáře Jirku Maule.
Od historie jsme se dostali do současnosti, kdy jednou z našich stěžejních aktivit je mapovaní bezbariérových tras do mobilní aplikace Disway Trails. Zavítali jsme už do několika regionů Česka a díky německým partnerům a přeshraniční spoluprací máme několik tras i v Německu. Konference se konala na území Libereckého kraje. Proto Aleš Černohous s Milanem Novotným povídali, jaké to bylo mapovat třeba liberecký Babylon nebo iQLANDIA.
Obeznámení s problematikou hendikepovaných a význam bezbariérovosti by měl být součástí výuky už na škole. Jak to probíhá na Fakultě umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci? O vzdělávání studentů architektury a uvedení teoretických návrhů do praxe poutavě mluvila Ing. Jana Košťálová.
Tom Hluštík jako vývojář přítomným představil mobilní aplikaci Disway Trails a její prostředí. A teď… tramtadadáá!!! Novinkou je aktualizovaný seznam míst, kde lze použít Euroklíč. A to nejen v Česku, ale i v Německu.
Skvěle přístupné pro lidi s hendikepem je Sächsische Bildungs-und Begegnungsstätte Windmühle Seifhennersdorf e.V. Jak? To popsal pan Markus Kranich. V jejich centru se mohou ubytovat celé skupiny hendikepovaných, protože mají k dispozici 10 bezbariérových pokojů. Dají se tu tedy pořádat různé akce a konference.
Zpátky do Libereckého kraje… Mgr. Kateřina Novotná z Pražské organizace vozíčkářů všem osvětlila, jak zmapovali několik objektů v Libereckém kraji a podle čeho postupovali, aby se na bezbariérovost dalo spolehnout.
Co znamená datový sklad, to popsal po přestávce Petr Hazuza z Konta Bariéry a představitel projektu Mapy bez bariér. Zainteresované organizace jako Konto Bariéry, Disway, Pestrá, CZEPA a POV se dohodly na vzájemné spolupráci.
Důležitý partner spolku Disway paní Susanne Mannschott z Žitavy a Radek Lípa, starosta města Zákupy představili vizi projektu inkuzivního a bezbariérového centra Orlík.
Bohatý program oživily i zkušené cestovatelky po světě Maruška a Lída Harcubovy. Nejčerstvější zážitky měly zrovna z dalekého Japonska, ale mohou mluvit o bezbariérovosti známých míst a atrakcí v Austrálii, Americe, Jihoafrické republice a mnoha dalších.
Přednášející odpovídali na otázky, případně si vše mohli dopovědět během skvělého rautu.
Připili jsme si také na 10 let spolku Disway a na úspěch plánů do budoucna.
Děkujeme všem zúčastněným konference „Cestování bez bariér“ v Liberci, že si udělali čas a přispěli svým střípkem do diskuze o bezbariérovosti.
Maruška Harcubová